📖 Iskolai könyvtár
📖 Iskolai könyvtár
Nyitvatartás | Könyvtárhasználat | Könyvtáros oktató | Könyvek | Nem nyomtatott dokumentumok | Online katalógus |
Galéria | Kötelező olvasmányok | Segédanyagok | Linkajánló |
HÉTFŐ: | 7.30 – 14.30 |
KEDD: | 7.30 – 13.30 |
SZERDA: | 7.30 – 14.30 |
CSÜTÖRTÖK: | 7.30 – 13.30 |
PÉNTEK: | 7.30 – 13.30 |
- A könyvtár használói köre és a használók jogai
Az iskola könyvtára korlátozottan nyilvános könyvtár.
Szolgáltatásait a tanulók, az itt dolgozó pedagógusok, adminisztratív és technikai munkatársak vehetik igénybe.
A könyvtár olvasói jogosultak az alábbi alapszolgáltatások igénybevételére:
- Egyéni és csoportos helybenhasználat
- A könyvtári állomány kölcsönzése
- Tájékoztató szolgálat igénybevétele
- A könyvtárhasználat megtanítása, megtanulása tantervi órakeretben
- Informatikai szolgáltatások
- A könyvtárhasználat módjai
A) Helybenhasználat
B) Kölcsönzés
C) Csoportos használat
A) Helybenhasználat (Olvasótermi használat)
Az iskolai könyvtár dokumentumai közül csak helyben használhatók a folyóiratok, az audiovizuális dokumentumok, valamint a kézikönyvtári állományrész.
A csak helyben használható dokumentumokat a szaktanárok és indokolt esetben a tanulók a tanítási órára, valamit a könyvtár zárása és nyitása közötti időre kikölcsönözhetik.
A helybenhasználat során a könyvtárostanár szakmai segítséget ad:
- Az információhordozók közötti eligazodásban
- A szellemi munka technikájának alkalmazásában
- A technikai eszközök használatában.
A helybenhasználat ideje megegyezik a könyvtár nyitva tartási idejével.
B) Kölcsönzés
A könyvtár nyitvatartási ideje heti 32 óra.
Amennyiben a könyvtárhasználati óra, vagy a könyvtárhasználatra alapozott szakóra a nyitvatartási időre esik, a könyvtáros oktató a bejárati ajtón értesíti az olvasókat a nyitvatartási rend változásáról.
Kölcsönzésre a beiratkozott olvasó jogosult. A beiratkozás történhet egyénileg, vagy névsor alapján osztályonként.
Beiratkozáskor az olvasó kötelezettséget vállal a könyvtári szabályok betartására.
A kölcsönzések nyilvántartása a Szirén9 Integrált Könyvtári Szoftverrel történik. Mivel az olvasók olvasójegyet nem kapnak, a kölcsönzés során a képernyőn lévő adatokat figyelemmel kísérik, illetve a könyvtárostanár tájékoztatja a kölcsönzőket a kint lévő dokumentumok számáról, a lejárati határidőről. Az olvasónak lehetősége van a könyvtár on-line katalógusán keresztül is tájékozódni a kölcsönzött dokumentumok számáról és kölcsönzési idejéről.
A könyvtárból bármely dokumentumot csak a könyvtárostanár tudtával lehet kivinni.
Egyidejűleg 10 dokumentum lehet kint az olvasónál, ebből 3 darab lehet a nem nyomtatott dokumentum, pl. CD-ROM. (A példányszám korlátozása nem érvényes a szaktantermi letétekre és a tartós tankönyvekre.)
Kölcsönzési idő:
- könyvek esetében négy hét,
- nem nyomtatott dokumentumok esetében egy hét,
- tartós tankönyvek addig maradhatnak a tanulónál, amíg arra a tanulmányaihoz szüksége van.
Indokolt esetben a könyvtárostanár rövidítheti a kölcsönzési időt, vagy a határidő lejárta előtt visszakérheti a kint lévő dokumentumot.
A tanév vége előtt, június 1-2. hetében minden tanuló köteles visszaszolgáltatni a kölcsönzésben lévő dokumentumokat.
A kölcsönzési határidő meghosszabbítása egy alkalommal kérhető.
A kölcsönzésben lévő dokumentumok előjegyeztethetők.
Kölcsönzés közben elveszített vagy megrongált dokumentumok
A kölcsönzés közben elveszített vagy erősen megrongált dokumentumok pótlását a könyvtár a következő módokon kérheti:
- a kölcsönző az elveszett dokumentumot az elveszettel azonos példánnyal pótolja. Ha ez megoldhatatlan,
- az elveszett dokumentum újabb kiadását hozza, továbbá
- az elveszett dokumentumot annak napi forgalmi értékének megfelelő és a könyvtárostanár által javasolt dokumentummal pótolja. Végül,
- a dokumentumot napi forgalmi értékén pénzben megtéríti.
C) Csoportos használat
A könyvtárhasználati órákat a könyvtárostanár tartja.
Az osztályfőnökök, a szaktanárok könyvtárhasználatra épülő szakórákat, foglalkozásokat tarthatnak a könyvtárban, melynek előkészítéséhez a könyvtárostanár szakmai segítséget nyújt.
A könyvtár helyisége órarendszerű tanítás, értekezletek számára csak abban az esetben vehető igénybe, ha más lehetőség nincs, mivel ezek akadályozzák a könyvtár működését.
A könyvtárat az olvasók csendben, a kulturált viselkedés szabályait betartva használhatják. Enni és inni a könyvtárban szigorúan tilos. A szabályok be nem tartása a könyvtárból való kitiltással jár.
Könyvtári számítógép-használati szabályzat
- A számítógépek a könyvtár nyitva tartási idejében, a könyvtárostanár felügyelete mellett használhatók;
- A számítógépek használatának intézményi célja az oktatás-nevelés támogatása, ezért aki tanulmányaihoz veszi igénybe a gépet, illetve a könyvtár elektronikus katalógusában kíván keresni, a használat során előnyt élvez;
- A géphasználati idő 20 perc, ha nincs várakozó olvasó, a használat ideje nem korlátozott;
- A tanórán kívüli idő kulturált eltöltése érdekében megengedett a közösségi oldalak (pl. Facebook ), a levelező rendszerek, gondolkodást és tárgyi tudást fejlesztő on-line szellemi játékok és egyéb információs weblapok használata;
- A számítógépek hangsúlyozottan nem használhatók nagy állományok letöltésére, flipper játékokra, a közízlést és a személyiségi jogokat sértő, szélsőséges nézeteket képviselő weblapok megtekintésére, haszonszerzésre irányuló tevékenységre, szoftverek illegális használatára;
- A számítógépekre idegen programot letölteni, a hardver és szoftver beállításokat módosítani, a telepített operációs rendszer és más alkalmazói program működési paramétereit, jellemzőit megváltoztatni tilos;
- Multimédiás anyagok meghallgatására saját fülhallgatóval van lehetőség, az olvasók zavarása nélkül;
- Egy munkaállomáshoz egyszerre legfeljebb két tanuló ülhet le;
- Technikai okok miatt az olvasói gépekről nyomtatásra, fénymásolásra nincs lehetőség;
- A könyvtárban található elektromos csatlakozásokhoz, vezetékekhez, a gép kábeleihez nyúlni, a gépek burkolatát kinyitni, eltávolítani tilos és súlyos fegyelmi vétségnek minősül;
- A könyvtárostanár gépét és a kizárólagosan tanári használatra fenntartott gépeket a tanulók nem használhatják, ezekhez nyúlni szigorúan tilos;
- A használat alatt észlelt bármilyen rendellenes működést, sérülést, rongálást azonnal jelenteni kella könyvtárostanárnak. A szándékosan elkövetett károkozásért az iskola szabályozásának megfelelően, teljes anyagi kártérítés terheli a tanulót.
Könyvtáros oktató
Mottó: "A huszonegyedik század könyvtárosa konzervatív, mert védi és őrzi az utókor számára a múlt kincseit; ugyanakkor liberális, nyitott, mert a kor vívmányait használja a szolgáltatás színvonalának emelésére."
(Szabó László István)
Borosné Héja Krisztina vagyok, informatikus könyvtár-kommunikáció szakos tanár. 2006-ban kezdtem dolgozni a volt Vízügyi Szakközépiskolában könyvtárosként. 2018/2019-es tanévtől dolgozom a Pálfy-Vízügyi könyvtárában főállású könyvtáros oktatóként. Szabadidőmben szívesen olvasok, kirándulok, játszom a gyermekeimmel. Szeretem a természetet, szívesen kertészkedek. Ajánlom figyelmetekbe és biztatlak titeket, hogy gyertek a könyvtárba, ismerjétek meg az állományunkat, használjátok az olvasókuckónkat és keressetek meg javaslatokkal, ötletekkel, próbáljuk meg együtt élővé, közösségi térré tenni a könyvtárat! Elérhetőségeim: konyvtar@palfy-vizugyi.hu, borosne.heja.krisztina@palfy-vizugyi.hu |
A KÖNYVTÁR ÁLLOMÁNYA
„A ’jó’ könyvek időnként igenis szörnyűek tudnak lenni.”
(Nick Hornby: Vájtfülűek brancsa)
A könyvtárunkba betérő olvasó közel 25.000 dokumentum közül válogathat. Gazdag szépirodalmi gyűjteményünkben megtalálja a kötelező, de a szabadidő kellemes eltöltéséhez szükséges egyéb irodalmat is. A közismereti és szakmai tantárgyak tanulásához nagy számban ajánlunk ismeretterjesztő és szakirodalmat. A nyelvtanulók különböző szintű olvasmányok közül válogathatnak, az érettségire készülők minden tartárgyhoz találnak felkészítő feladatgyűjteményeket, összefoglalókat. Kézikönyvtárunk jól felszerelt, a tanuláshoz szükséges kutatómunkától a keresztrejtvény fejtésig mindenhez kínál segítséget.
Gyűjteményünkben megtalálhatók a kötelező olvasmányok filmfeldolgozásai, az osztályfőnöki órákra ajánlott dokumentum- és játékfilmek, a tananyagban szereplő írók, költők műveiből összeállított hangoskönyvek. Ezeket a dokumentumokat nem kölcsönözzük, de a hangos- könyveket saját fülhallgatóval lejátszhatjátok a könyvtári számítógépeken.
Az online katalógusra kattintva egy keresőfelületet kapsz. Ezen keresztül tájékozódhatsz a saját kölcsönzéseidről és a könyvtárban megtalálható könyvekről.
A kölcsönzési adatok lekérdezéséhez a neveden kívül egy jelszóra vagy egy törzsszámra is szükséged van, ezt személyes kölcsönzéskor a könyvtárostanártól kérheted.
A katalógus a könyvek igen sok szempont szerinti visszakereshetőségét teszi lehetővé. Ezek közül egyhez szükséges némi magyarázatot fűzni. A „Tárgyszó-ETO” mezőkbe írva lehet egy-egy témához irodalmat keresni. Abban az esetben, ha egy személy életéről, életművéről keresel irodalmat, akkor ebbe a mezőbe kell beírnod a nevét, pl. József Attila.
Ha a katalógus keresőfelülete nem jelenik meg vagy a keresés során bármilyen hibát észlelsz, jelezd légy szíves a könyvtár e-mail címén konyvtar@palfy-vizugyi.hu